Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona ws. „trzyletniej męczarni brexitu”

psav zdjęcie główne”Boris Johnson wreszcie przedstawił plan, mający – jak liczy – skończyć trzyletnie męczarnie w kwestii brexitu, który zdobywał poklask ze strony eurosceptyków w kraju, ale wywołał poważne wątpliwości, czy może doprowadzić do zawarcia porozumienia z UE” – pisze „Financial Times”, który w tytule nawet mówi o „chłodnym przyjęciu” tych propozycji w Brukseli.
Inaczej sprawę widzi konserwatywny „Daily Telegraph”, który podkreśla, że teraz presja jest na irlandzkim premierze Leo Varadkarze. „Boris Johnson postawił Irlandię pod ogromną presją, żeby zaakceptowała jego nową umowę w sprawie brexitu, po tym jak ubiegłej nocy buntownicy z Partii Pracy zasugerowali, że są gotowi pomóc premierowi w przeforsowaniu propozycji przez parlament” – ocenia gazeta.
„Wygląda na to, że premier Leo Varadkar jest teraz główną przeszkodą stojącą na drodze yrmu, by Wielka Brytania opuściła UE 31 października z umową” – dodaje.
„The Times” z kolei pisze, że Bruksela trzyma Johnsona w niepewności. „Szanse Borisa Johnsona na uzyskanie nowego porozumienia w sprawie brexitu zawisły na cienkiej nici, gdy liderzy UE wstrzymali aprobatę dla formalnych negocjacji na temat jego planów alternatywy wobec irlandzkiego backstopu” – relacjonuje „The Times”.
Dziennik cytuje zarówno irlandzkiego premiera Varadkara mówiącego, że propozycje Johnsona „nie do końca spełniają uzgodnione cele”, jak i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, który mówił zarówno o „pozytywnych postępach” i „problematycznych punktach”.
Lewicowo-liberalny „The Guardian” pisze o „konsternacji” w Brukseli po przedstawieniu przez Johnsona planu. „Boris Johnson toczy jak się wydaje przegraną bitwę o to, by uniknąć pozostania przez Wielką Brytanię w UE po 31 października, po tym jak (unijny negocjator) Michel Barnier prywatnie w uszczypliwy sposób ocenił nowe plany premiera opisując je jako pułapkę” – ocenia.
Jeśli chodzi o te tabloidy, dla których propozycje premiera były głównym tematem na pierwszych stronach, to konserwatywny „Daily Express” pyta z nadzieją: „Brexit: czy to jest początek końca?”, zaś lewicowy „Daily Mirror” – z nieskrywaną niechęcią: „To wszystko?”.
W środę Johnson zaproponował, by po zakończeniu w 2020 roku okresu przejściowego Irlandia Północna wyszła wraz z pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa z unii celnej, ale pozostała objęta unijnymi regulacjami. To oznacza granicę celną między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicę regulacyjną między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). Zapewnił jednocześnie, że procedury celne będą maksymalnie uproszczone. >>> Czytaj też: Premier Irlandii: to, co wiemy o propozycji ws. brexitu, nie brzmi dobrze